Preskoči na vsebino

O nas

Slovenski inovator Hakim El Khiar, s podjetja AQUA LAB d.o.o, je razvil sistem za detekcijo mikroplastike v vodi, ki zelo poenostavi detekcijo in analitiko mikroplastike, saj že na terenu in le v nekaj minutah ugotovi, če je v vodi prisotna mikroplastika.
  
Naprava izolira indikatorska vlakna na posebnem disku. Vgrajen mikroskop in IR kamera naredita sliko iz katere je razvidno, če so vlakna v vodi. Naprava pošlje fotografije po spletu v laboratorij in v trenutku monitoringa označi lokacijo preko  vgrajenega GPS. 
  
Podatke shrani v oddaljen računalnik, ki ustvarja zemljevid stanja onesnaženja z mikroplastiko v naravi. To predstavlja izjemno pridobitev z vidika enormnega zmanjševanja stroškov in časa v laboratorijih, ki se ukvarjajo z monitoringom.                                                                                                                                           
Podjetje AQUA LAB je skupaj z Nacionalnim inštitutom za polimere, kompozite in biomateriale iz Italije v Sloveniji testiralo detekcijo mikrovlaken v pitni vodi in ugotovilo, da so mikrovlakna oz. fragmenti plastike prisotni v vseh analiziranih vzorcih pitne vode.                                                                                                   
Z detekcijo in ustvarjanjem zemljevida onesnaženosti voda z mikroplastiko bo tako možno pridobili izjemno precizne podatke. Ti podatki bodo služili za izdelavo primernih filtracijskih sistemov, ki bodo odstranjevali mikroplastiko iz virov onesnaževanja.                                                                                                                                                
Na ta način bo mogoče dolgoročno rešili izjemno velik problem današnjega časa. Napravo MDS bo pomagala k občutnemu zmanjšanju mikroplastike v okolju, ki danes predstavlja enega največjih makroproblemov.                                                                                                                                                               
                                                                                                                                    
O INOVATORJU                                                                                                                                                                                                                                            

Hakim El Khiar se že od leta 1996 ukvarja s filtracijskimi sistemi za pitno vodo. Sestavlja različne filtre za reševanje različnih težav, ki so povezane s pitno vodo. Ukvarja se z razvojem, izdelavo prototipov in industrializacijo filtrirnih sistemov. Razvil je sisteme za pripravo pitne vode v izrednih razmerah. Specializiral se je za reciklažo odpadne vode iz različnih industrijskih aplikacij. Njegove inovacije so bile tudi večkrat nagrajene s strani Gospodarske zbornice Slovenija:

 Je tudi soavtor več prispevkov in knjige o odstranjevanju mikroplastike z membransko tehnologijo:

  • Mobile system for drinking water preparation. Final report at the end of the project Technology for Security and Peace. [COBISS.SI-ID - 3681486].
  • De Falco, F., Di Pace, E., Avella, M., Gentile, G., Errico, M. E., Krzan, A., El Khiar, H., Zupan, M. Cocca, M. (2021). Development and Performance Evaluation of a Filtration System for Washing Machines to Reduce Microfber Release in Wastewater. Water Air Soil Pollut (2021) 232: 406. Available at: https://link.springer.com/article/10.1007/s11270-021-05342-6
  • Roš, M., Rihter Pikl, J., El Khiar, H. and Uranjek, N. (2021). Microplastics remowal and wastewater recycling with membranes & ozone technology. Generis Publishing, cop. 2021. ISBN - 978-1-63902-821-4. [COBISS.SI-ID - 91033603].
  • Volgare, M., Avolio, R., Castaldo, R., Errico, M. E., El Khiar, H., Gentile, G., Sinjur, A., Susnik, D., Znidarsic, A., Cocca, M. (2022). Microfiber Contamination in Potable Water: Detection and Mitigation Using a Filtering Device. Special Issue "Microplastics in Marine Environment“. PDF Version: https://www.mdpi.com/2673-8929/1/3/24/pdf

 Nekateri njegovi izdelki so tudi MEDNARODNO PATENTIRANI:

  • Uninterrupted water filtering system with automatic filter cleansing - TWE
  • Device for an uninterrupted water filtration process with an automatic filter
  • Transportable device for gravity filtering water
  • Device and method for filtering water
  • Transportable device for purifying water in multiple stages 
  • Device for filtering water

 Trenutno sodeluje z Inštitutom za polimere, kompozite in biomateriale (Institute for Polymers, Composites and Biomaterials, National Research Council of Italy), Kemijskim inštitutom (National Institute of Chemistry), Univerzo v Mariboru, Neprofitno organizacijo Venice Lagoon Plastic Free … Sodeloval je tudi z Ministrstvom za obrambo, različnimi občinami, Združenimi narodi, NATO-m, Iskro, PlanetCare-om, Mlekarno Planika Kobarid, Speed Queen-om Nemčija in mnogimi drugimi. 

 

 


Grega Jesenovec je vizionar, ki mu nikoli ne zmanjka energije in težko zdrži dolgo pri miru. Je direktor v ekipi NATTURA®, ki je razvila vrhunsko in dostopno tehnologijo, ki vsakomur omogoča uporabo kakovostne - mehke in žive vode. Dolga leta dela kot osebni in poslovni svetovalec, zato mu njegov izostren čut za opazovanje le redko uide. Kjer drugi vidijo težave in ovire, on prepozna izzive. Je neumoren raziskovalec, ki se je vedno pripravljen naučiti česa novega, neumoren generator idej in natančen analitik.

 

 

 

Lea Grlj je podjetnica z več kot dvajsetletnimi izkušnjami v družinskem podjetju in soustanoviteljica projekta NATTURA®; start-up-a, ki razvija in trži tehnologijo in izdelke za izboljšanje kakovosti vode. Njena strast je voda in vse, kar je z njo povezano, je ena prvih vodnih sommelierk organizacije EWSA (European Water Sommelier Association) v Sloveniji. Od leta 2021 aktivno sodeluje v projektu BWF (Blejski vodni festival -neprofitna organizacija, ki spodbuja razvoj in prepoznavnost kakovostne pitne vode ter soustvarja nove svetovne trende).

 

 

 

France Kočar je prepričan, da: "Voda nosi informacije, energijo, potrditev in blagoslov". Čeprav se ukvarja predvsem z akupresuro, ga zelo zanima voda. Proizvaja informirane kozarce, vrče in sanitarno opremo za domove in kmetije, ki zmanjšujejo genotoksičnost vode in izboljšujejo njeno kakovost. »Izogibam se vpletanju svoje bioenergije, zanimajo me učinkoviti in dokazljivi tehnološki postopki,« o svojem delu in raziskovanju pravi Franc Kočar.

 

                                                                                                                                                                                

Imate vprašanje?

Kontaktirate nas lahko kadarkoli, odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.